Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Lee Young Ae''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Lee Young Ae'' Bir C.tesi 9 Mayıs - 17:34:12

NiLLy Lee


Onursal Üye
Onursal Üye


31 Ocak 1971 Doğum tarihli olan Lee Young-ae özellikle Doğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkede geniş bir hayran kitlesi bulunan Güney Koreli aktristir. Son dönemlerde, hayran kitlesi Güney Asya ve Orta Doğu’ya bilhassa İran’a kadar uzanmıştır. Özel bir İran televizyonu 2007′de kendisine yapmış olduğu teklif ile bir röportaj gerçekleştirmiştir.
TV modelliği ile ilk çıkışını yaptığı 1991 yılında ‘Oksijen Hanım’ (Oxygen Lady) ünvanını almıştır. Televizyon reklamlarındaki başarısının ardından güzelliği ve oyunculuk başarısı ile TV dramalarında ve filmlerde şöhret kazanmaya başlamıştır. NHK belgesellerinin birinde yetişmesi ve kariyeri bütünüyle sunulmuştur.
Popülerliği oynamış olduğu Saraydaki Mücevher (Dae Jang Geum) ile üst seviyelere hızlı bir şekilde çıkmıştır. Öyleki gösterildiği birçok ülkede Saraydaki Mücevher dizisinin bölümleri biter bitmez tekrardan dizi yayına verilmiştir. Hon Kong ta nüfüsun yarıya yakın kesimi dizinin son bölümünü izlemek için günü evlerinde geçirmişlerdir. Gecenin bir yarısı son bölümü tekrardan verilmiş olmasına rağmen milyonlarca izlenme sayısına ulaşmıştır.o zamandan bu yana Hong Kong, Singapur, Tayvan, çin ve Japonya olmak üzere birçok yere davet edilmiş ve inanılmaz sayıda kalabalık hayran kitlesi ile buluşmalar düzenlenmiştir. 2007 yılında Çinde gerçekleştirilen Harbin Uluslararası Buzdan Heykel festivaline (Harbin International Ice and Snow Sculpture Festival) katışmış olan Lee Young-ae yu dünyanın dört bir yanından gelen hayranları -20 derece gibi bir havada saatlerce beklemişlerdir. Saraydaki Mücevherden 4 karesinin üzerine çizilmiş olduğu uçak ile etkinliğe katılmıştır.
Oyunculuk kariyerinin yanı sıra birçok yardım kuruluşunun etkinliklerinde yer almıştır. 1997 yılında Etiyopyaya NGO Barış Elçisi olarak gitmiştir. 1999 yılında hindistandaki fakir insanlarla ilgili bir şova katılmak için Thar çölüne gitmiştir. 2001 yılının sonuna gelindiğinde ise geçmişteki bu çalışmalarından kaznamış olduğu deneyimlere “A Most Special Love” ismi ile çıkartığı otobiyografi kitabında yer veren Lee Young-ae, kitabın satışından kazandığı gelirleri yine yardım kuruluşlarına bağışlamıştır.
2004 yılında UNICEF barış elçisi olarak atanan Lee Young-ae birçok çalışmayıda yürütmüştür. İçlerinde çindeki adı sonradan “Lee Young-ae” olarak degiştirilmiş olan birçok okul ve hastaneye bu zaman zarfında yardımlarda bulunulmuştur.
2006 da “Young-Ae Vow” isimli otobiyografsinde nasıl aktrist oldugu konusu dile getirilmiştir. 1991 de şov dünyasına girişini sağlayan çikolata reklamından sonra 1995 yılında oyunculuğu teorik olarakta ögrenebilmek için eğitim almıştır. O zamandan bu yana birçok çalışmada yer alan Lee Young-ae kendi oyuncuğununa her defasında meydan okumayı hedeflemiştir. Oynadığı karekterler arasındaki büyük farkı ise hiç şüphe yok ki Dae Jang Geum (saraydaki Mücevher) ile Sympathy For Lady Vengeance arasında görebilmekteyiz.
Eğitim Durumu
Akademik statüsü: Master - Chung-Ang Üniversitesi ; Mezun olduğu okul - Hanyang University .
Dilleri: Korece, İngilizce, Almanca.
2003: Dae Jang Geum (Jewel in the Palace, Saraydaki Mücevher)(MBC)
2001: Fireworks (Bulkkot) (SBS)
2000: Romance (MBC)
1999: Invitation (Chodae)
1999: Pado
1998: Advocate
1997: Medical Brothers
1997: The Reason I Live (Naega saneun iyu)
1996: Papa (KBS)
1995: Chanpumdanja
1995: Asphalt Man (Aseubalteu sanai)
1995: Seogung
1994: Dash (Jilju)
1993: How about your husband (Daegui nampyeoneun eotteoshimnikka)2005: Sympathy for Lady Vengeance (Chinjeolhan Geumja-ssi)
2001: One Fine Spring Day (Bomnareun kanda)
2001: Last Present (Seonmul)
2000: Joint Security Area (Kongdong Kyeongbi Kuyeok JSA)
1996: Inshallah2007 Medal of Culture Merit for her contribution to Korean Wave from the South Korean government
2006 Baeksang Art Awards
2005 Blue Dragon Film Awards: Best Actress
2003 MBC Acting Awards: Top Excellence in Acting
2003 MBC Acting Awards: Highest Award

Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.asiafreeforum.com

2 Geri: ''Lee Young Ae'' Bir Ptsi 13 Tem. - 16:11:35

carmenx


Aktif Üye
Aktif Üye
en sevdiğim koreli bayan oyuncu Lee Youn Ae ..çok güzel çok tatlı yaaaa..Dae Jang Geum da da harika bir oyunculuk sergilemişti.......paylaşımlar için teşekkürler

Kullanıcı profilini gör

3 Geri: ''Lee Young Ae'' Bir Çarş. 15 Tem. - 18:57:29

dae jang geum


Yeni Üye
Yeni Üye
evet çok güzel bir oyuncu I love you

Kullanıcı profilini gör

4 Geri: ''Lee Young Ae'' Bugün 5:56:00

Sponsored content


Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz