Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

`Su tehdidi artacak`

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 `Su tehdidi artacak` Bir Çarş. 18 Mart - 18:47:24

NiLLy Lee


Onursal Üye
Onursal Üye
`Su tehdidi artacak`

Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi`nde devam eden 5. Dünya Su Forumu kapsamında gerçekleştirilen `Su ve Felaketlerle` ilgili üst düzey uzman paneli düzenlendi
Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi`nde devam eden 5. Dünya Su Forumu kapsamında gerçekleştirilen `Su ve Felaketlerle` ilgili üst düzey uzman paneli düzenlendi. Panele Japon veliaht prensi Naruhito Kataishi, Kore Cumhuriyeti Başbakanı Han Seung-Soon, BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon, Dünya Su Konseyi Başkanı Loic Fouchon ve Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürü Haydar Koçaker katıldı.
Panelde konuşan Güney Kore Cumhuriyeti Başbakanı Han Senug, 21. yüzyılın su yılı olacağını belirterek, su tehdidinin artacağına dikkat çekti. Senug, su felaketleri ile birlikte sürdürülebilir kalkınmanın ve dünya barışı için önemli bir tehdit olacağını söyledi.

YEREL İNİSİYATİFLER ÖNEMLİ
Japonya Veliaht Prensi Narutiho Katoishi ise yerel inisiyatiflerin insanların suyla olan etkileşimini görmek açısından önemli olduğunu vurguladı. `Su konularının çözümü için suyun bizim için ne anlama geldiğini anlamak gerek` diye konuşan Katoishi, yerel inisiyatiflerin insanların suyla olan etkileşimini görmek açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Birleşmiş Milletler(BM) Genel Sekreter Yardımcısı Sha Zukang ise sürdürülebilir kalkınma için BM`nin gelişmemiş ülkelere yardım ettiğini söyledi.
Felaketlerin masaya yatırıldığı panelin birinci oturumuna Tacikistan, Amerika ve Bangladeş`li delegasyonların yanı sıra Türkiye`den de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sadık Yamaç katıldı. Bayındırlık Bakanlığının Türkiye`deki çalışmalarını anlatan Yamaç, çok büyük ilerlemeler sağladıklarını ifade etti. Selle ilgili yaptıkları çalışmalara da değinin Yamaç, her yıl afetler için 300 milyon dolar harcadıklarını açıkladı. (İSTANBUL)

ALTERNATİF SU FORUMU BAŞLADI
16 Mart`ta başlayan ve suyun paylaşımı ve ticarileştirilmesinin planlandığı 5. Dünya Su Forumu`na karşı Suyun Ticarileştirilmesine Hayır Platformu tarafından gerçekleştirilen Alternatif Su Forumu, dün Makine Mühendisleri Odası`nda atölye çalışmalarına başladı.
İki gün sürecek çalışmalarda, suyun canlı yaşamı için önemi, suyun dünyadaki durumu, su hakkı, su hakkı için dünyada verilen mücadeleler tartışılarak suyun ticarileştirilmesine ve metalaştırılmasına karşı neler yapılabileceği konuşulacak.
İlk gün su ve enerji, suyu fiyatlandırma, sınır aşan sularla ilgili uygulamalar, tarımda sulama, Türkiye`deki ve diğer ülkelerdeki mücadeleler ve deneyimler gibi konu başlıkları üzerinden gerçekleştirilen atölyelerde, suyun insan yaşamına ilişkin önemi üzerinde durularak temiz suya ulaşımın insani bir hak olduğu ve hiçbir şekilde ticari bir meta haline getirilmesine izin verilmemesi noktasında fikir birliği oluşturuldu. Yalnızca insanların değil tüm canlıların yaşamak için suya ihtiyaç duyduğu ifade edilen tartışmalarda, yaşamak için suyu kullananlar ile kâr için suyu bir girdi olarak kullananlar arasında bir ayrım yapılması gerektiği ifade edilerek, insanların yaşamak için ihtiyaç duyduğu suya ücretsiz olarak ulaşması gerektiği belirtildi. Barajlar ve Yer Seçimi başlıklı panelde, yapılmak istenen barajların suyun akmasını engelleyeceğine değinilerek, bu derelerin beslediği ağaçların, otların, tüm ekolojik yapının zarar görerek yok olacağına vurgu yapıldı. Baraj yapılmak istenilen yerlerde yaşayan insanların da buralardan göç etmek zorunda bırakıldıkları söylenen konuşmalarda, bunun toplumsal açıdan da geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açacağına değinildi. (İSTANBUL)

Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.asiafreeforum.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz