Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Güney Kore ve Irak arasında Petrol Anlaşması''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

NiLLy Lee


Onursal Üye
Onursal Üye
Güney Kore ve Irak arasında petrol anlaşması :

Güney Kore ve Irak yönetimlerinin, Irak`ın petrol sahalarından hisse alması karşılığında Seul`ün 3,55 milyar dolarlık altyapı hizmeti vermesini öngören bir anlaşma konusunda uzlaştıkları bildirildi.
Güney Kore Enerji Bakanlığı`ndan yapılan açıklamada Kore`ye, ülkenin ham petrol ihracatının çoğunluğunu karşılayan güney Basra`daki petrol sahalarından hak verileceği belirtildi. Bunun karşılığında Güney Kore`nin de güç istasyonları ve jeneratörlerin inşası gibi Irak`ta altyapı inşası hizmeti vereceği kaydedildi.
Anlaşma, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Lee Myung-bak`ın Seul`de gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından sağlandı. Anlaşmanın nihai şeklinin ise 2009`un ilk yarısında tamamlanacağı ifade edildi.
Güney Kore ve Irak arasındaki bu anlaşma, Bağdat hükümeti ile ülkenin kuzeyindeki Kürt yönetimi arasında petrol konusunda yabancı şirketlerle yapılan anlaşmalar yüzünden sorun yaşandığı bir dönemde gerçekleşiyor.
Bakanlıktan yapılan açıklamada `Anlaşmayı, Kuzey Kore Petrol Şirketi`nin (KNOC) Kürt petrol sanayisine müdahil olmasından dolayı Irak yönetimi ile Güney Kore yönetimi arasında yaşanan tansiyonun düşmesi olarak görüyoruz` denildi.
Bir devlet şirketi olan KNOC, yakın zaman önce federal Kürt yönetiminin sınırlarında bulunan petrol sahaları için, konsorsiyum ortaklarının siyasi istikrarsızlıktan dolayı çekilmesiyle tek başına 2,1 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı.
Güney Kore şirketi olan SK Energy ise merkezi hükümetin onayı olmadan Kürt bölgesine yeni yatırım yapılmasını durdurmaya kararlı olduğunu kaydetti.
Yabancı şirketlerle petrol anlaşmaları imzalama konusu, Kürt yönetimi ile Bağdat yönetimi arasında sorun olmuştu. Bağdat, kendi onayı olmadan bu tür anlaşmaların imzalanmasının yasal olmadığını savunuyor. Kürt yönetimi ise Irak Anayasası`nın bu tür anlaşmalar için kendilerine hak tanıdığını öne sürüyor.
24.02.2009
SEUL(CİHAN)

Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.asiafreeforum.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz