AnasayfaAnasayfa  SSSSSS  AramaArama  Kullanıcı GruplarıKullanıcı Grupları  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Paylaş | 

'' Güney Kore ile Dostluk Türk Okullarıyla Taçlandı ''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
NiLLy Lee
Onursal Üye
Onursal Üye

Kadın
Meslek : Korean Ost
Favori Diziniz : The Book Of Three Han
Rep Puanı : 3
Rep Gücü : 286930
Doğum tarihi : 17/10/84
Ruh Halim :
Madalya :

MesajKonu: '' Güney Kore ile Dostluk Türk Okullarıyla Taçlandı ''   Cuma 13 Mart - 17:37:33

Güney Kore ile dostluk, Türk okuluyla taçlandı
Türkiye-G. Kore kardeşliği başkent Seul'de açılan Rainbow Uluslararası Türk Koleji ile daha da pekişti. Seul Milli Eğitim Müdürü J. Taek Kong, izin belgesini okul kurucusu Eşref Sağlam'a verdi. Türk askerinin 1950'li yıllardaki yardımıyla başlayan, 2002 Dünya Kupası'nda zirveye ulaşan Güney Kore-Türkiye kardeşliği, başkent Seul'de açılan Türk koleji ile taçlandı.
Seul Milli Eğitim Müdürlüğü, Türk müteşebbisler tarafından
kurulan Rainbow (Gökkuşağı) Uluslararası Türk Koleji'nin açılışına onay verdi. Seul Milli Eğitim Müdürü J. Taek Kong, açılış izin belgesini, düzenlenen törenle okul kurucusu Eşref Sağlam'a verdi. Törene Güney Kore'nin FC Seul takımını çalıştıran Şenol Güneş, Seul'deki İstanbul Kültür Merkezi Müdürü Erhan Atay ve futbolcu menajeri Adnan Demir de katıldı. Kong, okulun iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerine katkıda bulunacağını belirterek hayırlı olması temennisinde bulundu. Törene katılan teknik direktör Şenol Güneş, Seul'de bir Türk kolejinin açılmasının mutluluk verici olduğunu ifade ederek "Tarihî bir güne şahitlik etmenin mutluluğunu yaşadım." dedi.
Kurucu Eşref Sağlam, okulun Güney Kore ile Türkiye'nin yanı sıra Orta Asya Türk cumhuriyetleri ile Akdeniz ülkeleri arasında da köprü vazifesi yapacağını belirtti. Açılışın G.Kore-Türkiye resmî ilişkilerinin başlamasının 50. yılına denk gelmesinin anlamlı olduğuna değinen Sağlam, şöyle konuştu: "Türkiye-Güney Kore kardeşliği, 1950'de Türk askerinin savaşa katılarak 1005 şehit vermesiyle başladı. Askerimiz savaşın acılı yıllarında öksüz ve yetimler için burada Ankara Okulu'nu kurmuşlardı. Bu okul 10 yılı aşkın süre içinde 200'ün üzerinde öksüz ve yetimi eğitti. Ancak sonra çeşitli sebeplerle kapandı. Şimdi açılan Rainbow International School, Türkiye-G.Kore kardeşliğini pekiştirecek."
Güney Kore'de Türk insanına karşı özel bir sevginin yer ettiğini belirten Sağlam, "Türkiye'de 'Kardeş ülkeniz hangisi?' dendiğinde nasıl bazı ülke isimleri akla geliyorsa, Güney Kore'de de Türkiye akla geliyor. Biz bunu dostluğun ötesinde algılıyoruz. Bu yüzden Rainbow okullarının güzel işler yapacağına inanıyoruz." dedi. Bu yıl 30 öğrencinin eğitim öğretime başladığı Uluslararası Türk Koleji, ilköğretim 5. sınıfa kadar öğrenci alacak.

Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.asiafreeforum.com

'' Güney Kore ile Dostluk Türk Okullarıyla Taçlandı ''
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Can Dündar-dostluk..
» "Korelilerin Kökeni"
» Kyokushinkai Karate
» SS501
» Do Re Mi Fa Sol La Si Do - Müzik ve Sevgilim