Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Türk Devlet Tiyatroları Güney Korede ''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Türk Devlet Tiyatroları Güney Korede '' Bir Cuma 13 Mart - 16:05:38

NiLLy Lee


Onursal Üye
Onursal Üye


Devlet Tiyatroları (DT), Güney Kore ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50. yılı dolayısıyla, ''Salome'' adlı oyunu, 10-11 Ekimde Seul Ulusal Tiyatrosu'nda sergileyecek.
DT Genel Müdürü Bilgin, etkinliklerin programını Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Chang Yeob Kim ile Küçük Tiyatro'da düzenlenen basın toplantısında açıkladı.
Bilgin, 2003 ve 2004 yıllarında Güney Kore'de gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi vererek, DT sanatçılarının 7 Ekimde bu ülkeye hareket edeceğini, 10-11 Ekim günlerinde Seul Ulusal Tiyatrosunda ''Salome'' adlı oyunu sergileyeceklerini söyledi.
Koreli sanatçıların, Türkiye'de geçmiş yıllarda sergiledikleri oyunlarda, ülkeler arasındaki mesafe nedeniyle dekorlarını getiremediklerini, dekorların burada yapıldığını belirten Bilgin, ''Bizim oyunun dekorları da Seul'de yapılıyor. Sanatçılarımız yalnızca kostümlerini alıp gidecek'' diye konuştu.
Kore Ulusal Dans Grubu'nun, etkinlikler çerçevesinde Türk izleyicisinin önüne çıkacağını anlatan Bilgin, 38 kişilik grubun, ''Kore Hülyası'' adlı eseri, 15 Ekim Pazartesi günü İstanbul AKM'de, 18 Ekim Perşembe günü ise Çayyolu Tiyatrosu'nda izleyicilerin beğenisine sunacağını ifade etti.
Kore tiyatrosunun 60'ın üzerinde ülkede sahneye çıktığını anlatan Bilgin, ''Kore'nin kendine özgü dingin ama içinde aksiyon barındıran danslarının beğenileceğini umuyoruz'' dedi.
Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Kim ise dans topluluğunun 1962 yılında kurulduğunu 45 yıldan bu yana değişik ülkelerde 600 gösteri yaptığını söyledi. Kim, diplomatik ilişkileri sürdürmenin bir sürü yolu olduğunu belirterek, ''Ama bu yolların en güçlüsü kültürel alışveriş. Kültürel çalışmaları diplomatik ilişkileri yürütmenin en iyi yolu olarak görüyoruz'' diye konuştu.

Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.asiafreeforum.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz