Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Çarş. 12 Mayıs - 19:53:28

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri


Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri ya da ROK Deniz Kuvvetleri (ROKN), amfibi çıkarma ve deniz harekatlarını idare etmekten sorumlu olan Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nin bir dalıdır. ROK, yarı özerk bir kuruluş olan Kore Cumhuriyeti Deniz Piyade Sınıfı'nı kapsamaktadır. Kore Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri'nde yer alan en eski hizmeti Güney Kore Deniz Kuvvetleri, 2005 yılında 60.yıldönümünü kutlamıştır.

Kore Savaşı'ndan beri ROK Deniz Kuvvetleri, kıyıya yakın deniz güçlerinesahip olan Kuzey Kore Deniz Kuvvetleri'ne karşı güç oluşturma çabasına yoğunlaşmıştır. Güney Kore'nin ekonomisinin büyümesiyle birlikte ROK Deniz Kuvvetleri, ulusal deniz haklarına sahip çıkmak ve ülkenin dış politikasına destek vermek adına saldırganları yıldırmak için en büyük ve en iyi donanımlı filolar kurabilmiştir. ROK Deniz Kuvvetleri,
misyonunun bir parçası olarak yüzyılın başlangıcından bu yana birkaç barış harekatı yapmıştır.

ROK Deniz Kuvvetleri, 2008'den itibaren Kore Cumhuriyeti Deniz Piyade Kolordusu'nun 27,000 personeli dahil yaklaşık 68,000 düzenli personele sahip olmuştur. ROK Deniz Kuvvetleri'nde 2009 yılından itibaren 20 destroyer ve firkateyn, 12 denizaltı, 100 korvet ve hücumbot ile 20 destek kuvveti dahil olmak üzere yaklaşık 170 görevli gemi (tamamı yaklaşık 153,000 ton hacminde) bulunmaktadır. Deniz Havacılık Kuvveti, yaklaşık 10 sabit kanatlı ve 50 döner kanatlı uçaktan oluşmaktadır. Deniz Piyade Sınıfı, kundağı motorlu topçu dahil yaklaşık 400 paletli araç kullanmaktadır. ROK Deniz Kuvvetleri, 2020 yılına kadar mavi bir su
donanması olmayı hedeflemektedir.

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Çarş. 12 Mayıs - 19:55:07

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Kore Deniz Kuvvetleri'nin Tarihi

Modern Zamandan Önce

Üç Krallık (Goguryeo, Baekjae ve Shilla):

Goguryeo, Milattan Sonra 396 yılında, 40,000 kişilik amfibi kuvveti kullanarak Wiryesung'u (Baekjae'nin Başkenti) mağlup etmiştir. Daha sonra, Milattan Sonra 227 yılında Baekjae, Yangjagang Nehri'nin ağzında Baeokjaegun'u (Baekjae Askeri Üssü) kurmuş ve Tamla'yı (Jeju Adası'nda bir devlet) fethetmiştir.

Birleşik Silla :

Milattan Sonra 810 yılında, Chang Bo-go, Cheonghaejin adlı bir deniz üssü kurmuş ve denizlerin hakimiyetini güvence altına alabilmiştir.

Goryeo Hanedanlığı :

Yakın sulardaki Japon korsanlarının sık sık saldırılarda bulunduğu zamanda Amiral Choe Young, iki bin savaş gemisi inşa etmek için bir plankurmuştur. Sonuç olarak 1380 yılında, Japonlar Geumgang'a (Nehir) akın ederken, Amiral Choe beş yüz Japon gemisini yok ederek ülkenin iç kısmını başarılı bir şekilde koruma altına almıştır. Goryeo Deniz Donanması , Kore insanlarının yaratıcılığını ve üstünlüğünü kanıtlamak amacıyla tarihinde ilk kez savaş gemilerinde silah kullanmıştır.

Joseon Hanedanlığı :

Kral Taejong'dan sonra Joseon Deniz Kuvvetleri 50,000 kişilik kadrosu ile zirveye ulaşmıştır. Imjinwaeran (1592'de Japon saldırısına karşı yapılan savaş) sırasında, Amiral Yi Sun-shin'in öncülük ettiği Samdosugun (Üç İlin Deniz Kuvvetleri), düşmanın deniz trafik rotasını engellemiş ve savaşı Joseon'un lehine çeviren 15 muharebede Japon filosunu mağlup etmiştir. Sonuç olarak ülke kurtarılmıştır.

Kullanıcı profilini gör

3 Geri: Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Çarş. 12 Mayıs - 19:58:59

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Kuruluş Dönemi

21 Ağustos 1945'te, Japonya'dan serbest bırakıldıktan hemen sonra, Amiral Sohn Won-il Haesadae'yi (Deniz İşleri Ünitesi) kurmuştur. 30 Eylül 1945'te, Haesahyeophoe (Deniz İşleri Birliği) oluşturmak için Haesabogukdan (Milli Savunma için Deniz İşleri Kolordusu) ile birleştirilmiştir.

Haebangbyungdan (Sahil Koruma Güçleri) 11 Kasım 1945'te, ROK Deniz Kuvvetleri (Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri) içerisinde geliştirilmek üzere yeniden düzenlenmiştir. 14 Ocak 1946'da, Askeri Hükümet EmirnamesiMadde 86 gereğince ismi ‘Joseon Haean Gyeongbidae’ (Joseon Sahil Güvenlik) olarak değiştirilmiş ve Ulusal Milli Savunma İdaresi içine entegre edilmiştir. Neticede ROK Deniz Kuvvetleri, 15 Ağustos 1948'de Kore Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından 5 Eylül 1948'de resmen kurulmuştur.

Kore Savaşı'nın başlamasına kadar ROK Deniz Kuvvetleri'nin büyük faalliyetleri şu şekilde listelenmiştir :
17 Ocak 1946'da Deniz Okulu kurulmuş ve 15 Şubat 1946'da öğrenim görmüş kişiler alınmıştır.
1 Şubat 1946'da yapım ve onarımlar için gemi inşaat deposu kurulmuştur.
1 Şubat 1946'da komuta zinciri temin etmek için subay sıralama sistemi kurulmuştur.
1 Şubat 1946'da 1 Haziran 1946'da gidenlere yönelik, subaylar için sıralama sistemi kurumlaştırılmıştır.
7 Haziran 1946'da Jinhae'nin yakın sularında bir sahil güvenlik sistemi başlatılmıştır.
15 Ekim 1946'da Amerika Deniz Kuvvetleri'nden iki Piyade Çıkarma Aracı, Yağ Gemileri, Çıkarma Gemileri, Mayın Temizleyicileri satın alınarak Filo Kuvvetleri genişletilmiştir.
30 Ağustos 1947'da Amerika Deniz Kuvvetleri'nden sahil güvenlik görevi
devralınmıştır.

15 Nisan 1946'da Incheon Deniz Üssü kurulmuştur. Sonuç olarak ROK Deniz Kuvvetleri, Mokpo, Mookho, Busan, Gunsan, Pohang ve Jinhae dahilindeki önemli limanlarda güçlü sahil güvenliği oluşturan deniz üslerini genişletmiştir. Ayrıca, ROK Deniz Kuvvetleri'nin 'Yeosu-Suncheon Bastırma Operasyonları' ve 'Jeju Adası Kıyı Ablukası Operasyonları''nın her ikisi de zaferlere yardımcı olmuştur. 15 Nisan 1949'da Deniz Filosu,Jinhae'de Deoksan havaalanını kurmuştur. Deniz Filosu'nun Jinju ve Jeju'daki komünist gerillalara karşı yaptığı harika 'Bastırma Planı' onlara ulusal bir şeref kazandırmıştır.

Kullanıcı profilini gör

4 Geri: Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Çarş. 12 Mayıs - 20:02:02

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Kore Savaşı Dönemi

ROK Deniz Kuvvetleri, Kuzey Koreli M
illetin Ordusu'nun ani saldırısına uğramıştır. ROK Deniz Kuvvetleri, daha küçük ve daha az donanıma sahip olmasına rağmen denizlerin kuşattığı ülkede kontrol sağlayabilmiştir.
Okgye ve Kore Boğazı'ndaki mücadeleleri kazanmasının üzerine ROK Deniz Kuvvetleri, 38.paralelin güneyini güvence altına almıştır. Başarılı bir Incheon Karaya Çıkartma Harekâtı'nın da yardımıyla ROK Deniz Kuvvetleri,denizlerin kuşattığı Kore yarımadasının tamamını kontrol altına alma girişiminde bulunmuştur. Top ateşi yardımı, ROK Deniz Kuvvetleri'nin karayı ve sahili ablukaya alma operasyonlarına yardımcı olmuş ve düşman kuvvetlerinin üssü etkisiz hale getirilmiştir. Ayrıca ROK Deniz Kuvvetleri, Kuzey'e karşı saldırgan atak başlatmıştır. Çinli Komünist Birliklerin araya girmesi yüzünden kuzeyden kara askerleri çekilmiş,
Deniz Kuvvetleri sadece zırhlı güçlerini ve askeri malzemelerini değil, aynı zamanda Doğu ve Batı denizlerinde özgürlük için can atan mültecileri de tahliye etmiştir.

Ayrıca ROK Deniz Kuvvetleri, çoğunlukla kara hizmet birliklerinden oluşan Kara Muharebe Üniteleri tertip etmiştir. Bu üniteler, ikmal rotalarını emniyete almış ve çeşitli kara operasyonlarını yönetmişlerdir. ROK Deniz Kuvvetleri, savaşın çıkmasından bu yana ilk büyük zafere destek vermiş, ayrıca Pohang'ı geri alma çalışmalarında önemli rol oynamıştır.

Deniz Piyade Sınıfı, Incheon Çıkarma Harekâtı ve Tongyeong Çıkarma harekâtı'nda dahil başarılı operasyonlar yapmış ve Jindong-ri, Dosol Dağı, Kim Ilsung ve Mao tepelerinde yaptığı mücadelelerde zafer
kazanmıştır. Tongyeon Çıkarma Harekatı sayesinde Deniz Piyade Sınıfı, şeref verici olan 'Hayalet Avcıları Deniz Piyade Sınıfı' lakabını kazanmıştır. Yenilmez Deniz Piyade Sınıfı'nın zaferleri, savaşın tarihe geçecektir.

Savaştan sonra Kalkınma ve Yeniden Kurma Dönemi (28 Temmuz 1953 - 3 Mart 1965)


Vietnam Savaşı'na Asker Gönderme ve Genişleme Dönemi

Kore Savaşı'ndan sonra ROK Deniz Kuvvetleri, yeni silahlar tanıtmış ve yapısını yeniden düzenleyerek seçkin bir Deniz Kuvvetleri oluşturma çabasına odaklanmıştır. Vietnam Savaşı esnasında, hükumet Vietnam'a asker göndermeyi kararlaştırdığında ROK Deniz Kuvvetleri, Vietnam'da barışı korumak amacıyla Baekgu Bölümü ve Cheongnyong Bölümü olmak üzere iki bölüm göndermiştir.

Baekgu Bölümü, eski liman tesisleri ve düşman kuvvetlerinin beklenmedik saldırılarına yönelik oluşan olumsuz koşullara rağmen, 462 sealift operasyonu, caphanenin 562,011 ton naklini yapmış ve 284,992 milin tamamını dolaşarak başarılı bir davranış sergilemiştir.

Ön cephe olarak Vietnam'a ROK savaş birlikleri gönderilmiş olup, Cheongryong Bölümü yenilmez Deniz Piyade Sınıfı'nın cesaretini ve gücünü sergileyerek, Tra Binh Dong'un mücadelesindeki beklenmedik saldırılar
dahilinde birçok görevi başarıyla yerine getirmiştir.

10 Ekim 1973'te Deniz Piyade Sınıfı, askeri yapının tekrar düzenlenmesi gereğince Rok Deniz Kuvvetleri içinde birleşmiştir. Yenileştirilen savaşgücüyle donatılmış ROK Deniz Kuvvetleri, hava ünitesi operasyonlarını başarıyla yerine getirmiş ve çıkartma operasyonları için seçkin Deniz Piyade Sınıfı çevik vurucu kuvvet olarak özelleştirilmiştir.

Kullanıcı profilini gör

5 Geri: Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Çarş. 12 Mayıs - 20:09:09

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Milli Savunma Kavrayış Dönemi

1 Eylül 1969'dan itibaren ROK Deniz Kuvvetleri 'Issız Adaları Ziyaret Programı''nı yöneterek sivillerle yakın bağlar kurmaya başlamıştır ve insanların Deniz Kuvvetleri'ne olan sevgisi ve güveni artmıştır. 1970'lerin ortasına gelindiğinde ROK Deniz Kuvvetleri, Hükumet'in Yulgokprojesi tarafından destek görmüş, silah bakımı, yeniden düzenleme ve çeşitli eğitim programları sayesinde kusursuz deniz kuvvetleri savunma sistemi oluşturmaya başlamıştır.

Deniz Kuvvetleri, denizaltı, büyük boyutta yeni amfibi gemileri, lojistik destek gemileri inşası ve mayın temizleyicisi yapımı gibi projeleri uygulamaya devam etmiştir. Bu projeler, deniz güçlerini sağlamlaştırarak açık deniz ve tamamlayıcı operasyonlarını başarması için Deniz Kuvvetleri'ne altyapı oluşturmuştur. Kara güçlerinin de sualtı güçlerine eklenmesiyle ROK Deniz Kuvvetleri, Deniz Altı Savar Devriye Uçakları ve Deniz Altı Savar Helikopterlerleri dahilinde Hava Kuvvetleri ile donatılmıştır. Böylece ROK Deniz Kuvvetleri, çok boyutlu stratejileri sergileme kapasitesine sahip olmuştur. Üstelik, ROK Deniz Kuvvetleri çıkartma operasyonlarını artırmış, Özel Eylem Filoları'nı ve Deniz Piyade Sınıfı için silahlarını geliştirerek savaş ünitelerini özelleştirmiştir.

Çünkü deniz güçlerinin büyümesi, operasyonların gücünü daha da artırmış,Deniz Kuvvetleri, büyük organizasyonlarda yeniden yapılandırılmaya maruz kalmıştır. Deniz Operasyon Birimleri, bugünün ROK Deniz Kuvvetleri içinde yeniden düzenlenmiştir. Şubat 1984'te, var olan Kore Donanması, ROK Donanma Komutanlığı ve Birinci, İkinci ve Üçüncü Donanma olmak üzereiki filo içinde bölünmüştür. Ayrıca Deniz Hava Bölükleri, çok fazla gelişmiştir. 1977 yılında, deniz hava bölükleri güçlendirilerek daha iyiidare etmek amacıyla mevcut hava filosu, Naval Air Wing Flotilla'si içinde genişletilmiştir. Naval Air Wing Flotilla 1986 yılında, Air Wing 6 olmasıyla direkt ROK Donanma Komutanlığı'nın kontrolü altında bağımsız bir birlik olmuştur. Üstelik, 1987 yılında Deniz Piyade Sınıfı Kuvveti kurulmuş, Deniz Piyade Sınıfı birimleriyle ROK Deniz Kuvvetleri Karargahı'nın arasında bağlantı kurmasını sağlamıştır.


Yenilikler ve Deniz Üstü Donanması

1981 yılında Kore, açık denizde ROK Deniz Kuvvetleri'nin daha verimli operasyonlar başarmasına olanak tanıyan bir fırkateynin yapımıyla görevlendirilmiştir. Ayrıca 1992 yılında, ROKS CHANG BOGO'nun
tanıtılmasından sonra deniz altı üretim sistemi kurulmuş ve 1995 yılında, teknolojik olarak ilerlemiş Deniz Devriye Uçağı tanıtılmıştır.

Meyadana gelen değişikliklere karşı pozitif tutumlarda bulunmalıyız.Asya-Pasifik bölgelerinde merkezi güç olarak ulusun durumunu güvence altına almak zorundayız.' cümlelerini söyleyerek, bunları yapmak için
ROK Deniz Kuvvetleri, Ocean-Going (Okyanus-Üzeri) Donanması için kıyısaldonanmanın performansını artırmak üzere gelişmeleri kaydetmesi gerekmiştir.

Bu nedenlerle ROK Deniz Kuvvetleri'nin denizci ve subayları, (Okyanus-Üzeri) Donanması'nın kurulmasını ilerletme ve Kore ekonomisi için hayati önem taşıyan deniz yoluna sahip çıkma vasıtası ile, milli
menfaat için bir öncü olarak görev ve sorumluluklarını yerine getirmek amacıyla güçlerini birleştirmiştir.

Kullanıcı profilini gör

6 Geri: Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Çarş. 12 Mayıs - 20:12:14

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Güney Kore Deniz Kuvvetleri Komutanı Jung


Ok-keun

Kullanıcı profilini gör

7 Geri: Kore Cumhuriyeti Deniz Kuvvetleri Bir Ptsi 6 Eyl. - 0:14:38

Misil


Aktif Üye
Aktif Üye
konu için sagolun

Kullanıcı profilini gör

Sponsored content


Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz