Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Kıtada Baekje'nin varlığı

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Kıtada Baekje'nin varlığı Bir Perş. 4 Şub. - 9:58:46

Yoo Shine


Müdavim Üye
Müdavim Üye
Tartışmaya yol açmasına rağmen, bazı Çin ve Kore kayıtları, Sarı Deniz’in karşısında Baekje bölgesini günümüzdeki Çin'in parçalarını kapsadığını gösterir.

Song’un kitabına göre, "Goguryeo, Liaodong'u fethetmeye ve işgal etmeye geldi ve Baekje, Liaoxi'yi(Modern Tangshan'da, Hebei) işgal etmeye geldi ;Baekje tarafından yönetilen yer, Jinping bölgesi(Jinping vilayeti) olarak adlandırıldı.Murong Huang durumlarında Jin kitabının kayıtları, Goguryeo'nun birliği, Baekje ve bir Xianbei kabilesi askeri hareket aldı. Samguk Sagi, bu muharebelerin Goguryeo'nun Kral Micheonu'nun hükümdarlığı esnasında meydana geldiği 'ni kaydeder. (309-331)

Liang'ın kitabına göre, "Jin hanedanının zamanı esnasında Goguryeo, Liaodong'u fethetti(265-420), Baekje de Liaoxi ve Jinping'i işgal etti ve Baekje vilayetlerini kurdu. ”

Zizhi Tongjian, Song hanedanının Sima Guang tarafından derlendi.346'da bulunduğu durumlarda Baekje, Buyeo'yu(Lushan'da bulunur.) istila etti ve sonuç olarak ülkenin insanları batı yönüne doğru Yan'a dağıtıldı.

Qi'nin kitabının neredeyse günümüzde ki kaydı, son Zizhi Tongjian'a ek olarak (386-534)Baekje’nin, bir kuzey Wei(386-534) ordusu(100.000 süvariden oluşturuldu) Baekje'ye saldırdı; ama 488 yılında yenildi. Bu rapor, kral Dongseongu'nun hükümdarlığının onuncu yılında Samguk sagi kayıtları ile doğrulanır.(488)Düşmana ait bu kadar ordunun,güçlü Goguryeo boyunca (Goguryeo'nun kral Jangsusu'nun hükümdarlığında (413-491)) geçmeden Kore yarımadasının kuzey Çin'inden güneybatı tarafından yolculuk yapmadığından beri, Çağdaş kroniklerde kaydedilmeden o kayıtlarda "Baekje" Liaoxi'de ki diğer Goguryeo kenarında Baekje varlığına başvurulmalıdır.

495 yılında Qi’nin kitabı kayıtlarında da Baekje'nin kralı Dongseongu, Wei saldırısını geri çeviren generaller için onursal ünvanlarının geri alınmasını rica etti. Güney Qi mahkemesi tarafından verilen başlıklar; Guangling , Qinghe, Chengyang vb. gibi görünen bazı Liaoxi alanlarının isimlerini taşıdı.

Liaoxi'nin bir kısmı dahil açıkça, Mǎnzhōu Yuánliú Kǎo’nun bölge kısmını (洲源流考"Manchu'nun kaynağıda göz önünde tutulur ") hem de Baekje'nin bölgelerini özetler:

Baekje sınırı, günümüze ait Guangning'den başlar.Kuzeybatıda ki Jinyi vilayetleri ve sonra bir doğu yönünde Joseon’nun Hwanghae’si, Chungcheong, Jeolla gibi illere ulaşmak için denizi haçlar(çarpılar)
Batıya doğuda uzanır, Baekje 'nin bölgesi dardır; Güneye kuzeyde uzanır, uzundur. Böylece ,eğer Liucheng ve Beiping alanından Baekje'nin bölgesine bakılırsa Silla, Baekje’nin güneydoğusunda saptanır; ama eğer Baekje’nin Gyeongsang ve Ungjin alanından bakılırsa Silla, kuzeydoğuda saptanır. Baekje hem de kuzeyde Mohe'yi sınırlar. Baekje’nin kraliyetle ilgili başkentinin, doğu ve batı olmak üzere farklı iki yerde iki kalesi var. Her iki kale "Goma" diye adladırılır. Song’un kitabı, Baekje tarafından adlandırılan Jinping vilayetinin Jinping bölgesinin Goma’yı yönettiğini söyler. Tang-gao, Jinping vilayetinin Liucheng ve Tang zamanında ki Beiping arasında saptandığını söyler.

Bundan dolayı Baekje’nin başkentleri Liaoxi ve diğer Joseon illerinin iç tarflarında bulundu. Baekje, Liang'ın İmparatoru Wu'nun hükümdarlığı boyunca başkentini yeniden Güney Kore'ye yerleştirdi.

Hem eski hemde yeni Tang’ın Yeni Tarihi, Baekje bölgelerinin yukarıya doğru bölündüğünü Silla ve Balhae tarafından alındığını söyler. Eğer Baekje, Kore yarımadasının güneybatı köşesiyle sınırlansaydı, eski Baekje bölgelerinin herhangi birisini işgal etmek Balhae için imkansız olacaktı.
Silla bilgini ve iddia edilen Sinocentrist Choi Chi-won (857-?) yazdı ‘’ Goguryeo ve Baekje onların güçlerinin yüksekliğini bir milyon kişi civarında olan kuvvetli orduları ile korudu; Güney ve You,Yan, Qi'de istila edilen Wu ve Yue ve anakara Çin'in kuzeyinde bulunan Lu, Çin'e ciddi musibetler yaptı.

Bu kayıtlara göre Baekje, bir yüz yıl daha Liao-xi vilayetini elinde tutmuş olmalıdır.

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz