Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Kraliçe Seon Deok (Biyografi)

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Kraliçe Seon Deok (Biyografi) Bir C.tesi 28 Kas. - 14:14:46

_YuRi_


Administratör
Administratör
Kraliçe Seon Deok / 선덕여왕
Seondeok (선덕여왕) , Kore Yarımadasının Güneyinde bulunan Silla Krallığı'nın (mö.57-ms.935) 27. Hükümdarı ve ilk kadın yöneticisidir . M.s 632 - 647 yılları arasında Silla'ya hükmetmiştir .

Veliaht Seçimi

Kraliçe olmadan önce , Seon Deok , "Deok Man" adı ile bilinirdi . Kral Jingpyeong'un üç kızından en büyüğüydü . Kral Jingpeyong'un erkek çocuğu olamadığı için Seon Deok'u varisi olarak seçti . Bu durum Silla Hanedanında anormal bir durum değildi . Silla'lılar kadınlar ile erkekleri eşit görüp , kadınlara önemli görevler yüklemişlerdir . Hatta kadınlar aile reisi bile olmuşlardır .

Hükümranlığı

634 yılında Seondeok Silla'nın ilk kraliçesi oldu ve 647 yılına kadar ülkeyi yönetti . Seondeok'dan sonra ülkenin başına 2 kraliçe daha geçmiştir . Seondeok'un yönetimi , zor bir yönetim olmuştu . Komşu Krallık Baekje(Bekçe)'de yaşanan isyanlar onun günlerini yiyordu . Hüküm sürdüğü 14 yıl boyunca , onun tek avantajı zekası olmuştu . Silla'nın bütünlüğünü korumuş ve Çin (Tang Hanedanı) ile bağlar kurmuştur .

Uzakdoğunun ilk gözlemevlerinden birini inşaa ettirmiştir . Gözlemevi hala sapasağlam ayakta durmakta ve bugünkü Gyeongju bölgesinde bulunmaktadır .


Çeviri : Koreanturk.com - Ertuğrul Gazi Kızılok

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: Kraliçe Seon Deok (Biyografi) Bir Ptsi 4 Ocak - 19:05:01

Prens Yuri


Üstad Üye
Üstad Üye
paylaşım için teşekkürler majesteleri ...

Kullanıcı profilini gör http://korea-sarang.asiafreeforum.com

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz