Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Mehmetçiğin Kore`de açtığı Türk Okulu

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Mehmetçiğin Kore`de açtığı Türk Okulu Bir Salı 18 Ağus. - 18:38:14

Choon-Hee


Onursal Üye
Onursal Üye
Mehmetçiğin Kore`de açtığı Türk Okulu

Mehmetçik, barışı tesis için katıldığı Kore Savaşı`nda, çatışmaların ortasında anne-babasız kalan çocuklara da sahip çıkar. Tugay karargâhında kurulan `Ankara Okulu`nda üç öğün yemeğin yanı sıra eğitim de verilir. Ankara`dan özel olarak getirtilen piyano ve diğer müzik aletleri, çocukların savaş psikolojisinden kurtulmasını sağlar.
Türk askeri 1950`de BM gücüne katılarak Kore`ye gitti ve üç yıl savaştı. Bu, Türkiye`nin uluslararası camiadaki yönünü ve yerini tayin eden tarihî bir adımdı. Oraya sadece savaşmaya gitmiştik. `Babam Kore gazisi` diyenler de olmasa bizim için uzak ve unutulmuş bir cephe hikâyesinden ibaretti orada yaşananlar. Bir savaşın nasıl derin bir dostluğa dönüştüğünü, 2002 Dünya Kupası`nda Güney Kore ile yaptığımız üçüncülük karşılaşmasında fark ettik. Maçı millîlerimizin kazanmasına rakibimiz Güney Kore de sevinmişti. Hem de bizi şaşırtacak ölçüde... Açık bir şekilde hissettiğimiz bu dostluğun kaynağı merak konusu oldu. Sadece bir `savaş`, cephedeki kahramanlık tek başına yeterli değildi bu tarihî bağı anlatmaya.

Tarihî bağların şifrelerine, 1950`de Kayseri`den ilk tugaya gönüllü katılan ve cephede yaralanarak `gazi` unvanıyla geri dönen Hasan Karakurt`un günlüğünde ulaştık. Karakurt, Kore Savaşı`nı günbegün kaydettiği günlüğünü oğlu Burak`a miras bırakmıştı. Kore yolculuğu ve savaş cephesi az çok biliniyor. Ama Mehmetçiğin Güney Kore`nin Suvan bölgesinde açtığı `Ankara Okulu`nu ilk bu günlükten öğrendik. Hasan Karakurt`un Kore sevgisiyle büyüttüğü oğluna vasiyetiydi: `Bu okul benimle birlikte unutulup gitmesin ...`

Gazi Haydar Karakurt`un oğlu Burak, babasının Kore anılarıyla büyür. Gazi Karakurt, 2003 yılında, vefatından kısa bir süre önce, oğlunu yanı çağırır ve herkesten sakındığı günlüğünü ona hediye eder. `Ailemizin Kore hatıraları benimle birlikte yok olup gitmesin.` diye de sıkı sıkıya tembih eder. Bu nasihatin gereklerini hassasiyetle yerine getiren Burak Karakurt, ilk etapta günlüğü baştan aşağı dikkatli bir gözle okur. Ardından da Türkiye ve Güney Kore`deki arşivlerde araştırma yapar. Günlükten yola çıkarak ulaştığı 133 Kore gazisiyle görüşerek savaşı bir de onların ağzından dinler. Gayretleri sonucunda elde ettiği bilgi ve bulguları `Dünden Bugüne Kore`de Türk Kahramanları` adıyla kitaplaştırır. Kitabı, PASİAD Yayınları basar.

TÜRK ASKERİ ÖKSÜZLERE DE SAHİP ÇIKAR

Türkiye-Güney Kore ilişkileri üzerine araştırmalarını sürdüren hukukçu Burak Karakurt, bugünlerde yine günlükten yola çıkarak, 1950`de Kore`ye savaşmaya giden Türk askerlerinin savaşın ana babasız bıraktığı Koreli çocuklar için kurduğu Ankara Suwan Okulu ve Yetimhanesi üzerine çalışıyor. Karakurt`un görüştüğü gaziler ile Türk askerlerinin eğitim verdiği Koreli öksüzlerin en büyük arzusu, okulun yeniden inşa edilmesi. Aksiyon, Ocak 2009`da kutlanacak Türkiye-Kore ilişkilerinin 60. yılı öncesinde, arşivlerde unutulan Ankara Suwan Okulu ve Yetimhanesi`nin hüzünlü hikâyesini, hayatta kalan Koreli öğrenciler ve gazilerin anılarıyla yeniden gündeme taşıyor.

Türk Tugayı, Kore`de 1950`den 1953`e kadar savaştı. Çoğu gönüllü askerlerden oluşturulan Türk Tugayı`nın komutanlığına Tuğgeneral Tahsin Yazıcı atandı. Her biri üç taburdan oluşan üç piyade alayı ile topçu taburu, istihkâm bölüğü, uçaksavar bataryası ve tanksavar takımından oluşan birlikte 259 subay, 18 askerî memur, 4 sivil memur, 395 astsubay, 4414 erbaş ve er olmak üzere 5090 kişi görevliydi. Kuzey Kore sınırında, kritik bir bölgede görevlendirilmesine rağmen kısa zamanda kendisini gösterdi. Özellikle geliştirdiği taktik ve korkusuz mücadelele ile Çin ordularını dize getiren Türk Tugayı, Kore Savaşı`nın kederini tam dört kez değiştirdi. Kore`deki Birleşmiş Milletler(BM) Kuvvetleri`nin komutanı (16 ülkenin askerinden sorumlu) General Douglas MacArthur başta olmak üzere birçok uzman da Türk Tugayı`nın bu başarısını kayda geçirdi. Özellikle Kunuri ve Kumyangjang-Ni cephelerinde Çin ordularını yenen Türk Tugayı, BM Kuvvetleri`ni büyük bir hezimetten kurtardı. Bunun yanı sıra Sosari savunması ile başkent Seul`un düşman eline geçmesini önledi. Vegas muharebesindeki başarısıyla da ateşkes anlaşmasının zeminini oluşturdu. Kore ve ABD devlet başkanları Türk birliğinin başarısını devlet nişanlarıyla ödüllendirdi.

CEPHE GERİSİNDE TÜRKÇE EĞİTİMİ

Ancak Türk askeri sadece alan savunması yapmaz Kore`de. Acımasız savaşın anne-babasız bıraktığı Koreli çocuklara da yardım elini uzatır. Savaş alanlarındaki kimsesiz çocukları Seul-Suwan`daki tugay karargâhında kurdukları bir çadırda toplayan Türk subayları, kimsesiz çocukların hem güvenliğini hem de bakımını üstlenir. Ancak kimsesiz Korelilerin sayısı 100`ü aşınca, karargâhın içindeki yıkık bir bina yeniden inşa edilir, okul ve yetimhaneye çevrilir. Kayıtlara `Ankara Okulu ve Yetimhanesi` olarak geçen bu okulda çocukların günlük iaşelerinin yanı sıra eğitim de verilir. Hergün iki saat verilen Türkçe dersinden dolayı çocuklar Türkçe de öğrenir. O günlerde İstiklal Marşımızı da eksiksiz ezberleyenler olur. Türk subaylarının yanında 10 Koreli öğretmenin görev aldığı okulun idaresi genç bir Güney Koreliye verilir. Türk subaylarının ödevlerine de yardımcı olduğu Koreli çocuklar Türkçe öğrenir, beş marşımızı ezberler. Okul kapsamındaki yetimhane de savaşın ardından uzun yıllar kimsesiz cocukların yuvası olur.

7 ile 12 yaş arasındaki Koreli öksüzler, Türk Tugayı`nın aşçısı Bolulu Mehmet Akman`ın ( savaşın ilerleyen safhalarında şehit düştü) çıkardığı leziz karavanaya çabuk alışır. Sadece üç öğün yemek vermekle de yetinmez Türk Tugayı, çocukların eğitimden geri kalmamaları için de çabalar. Ankara`daki Demirlibahçe İlkokulu tarafından gönderilen kitaplar, kırtasiye malzemeleri, alfabeler, fişler ve dergiler öğrencilere moral verir, öğretmenlerin işini kolaylaştırır. Okul için hususi getirilen piyano ve diğer müzik aletleri de bir çeşit terapi için kullanılır. Öğrencilerin savaş psikolojisinden müzik dersleri ve gösterileriyle kurtulmaları sağlanır. Ayrıca Türk askerlerine moral vermek için Türkiye`den gelen gösteri gruplarının Ankara Okulu`nda da program yapması sağlanır.En son Choon-Hee tarafından Salı 18 Ağus. - 18:49:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz