Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

"Korelilerin Kökeni"

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 "Korelilerin Kökeni" Bir Paz 8 Mart - 17:06:30

Misafir


Misafir
Korelilerin Kökeni

M.Ö. 2333: Korelilerin Kökenleri
Eski Koreliler, büyük bir olasılıkla Mançurya'dan (Kuzey Çin) ve Moğolistan'dan göç eden göçebe Üç Krallık Dönemi olarak adlandırılan dönem.

M.S. 1. yüzyılda yerli Kore krallıkları bağımsızlıklarını ilan etmeye başladılar ve IV. Yüzyılın sonlarında üç adet yerli krallık Çinli kolonilerinin yerini aldı. Koguryo krallığı dağlık kuzeyi işgal etti. Bu dönemde Paekche ve Silla Krallıkları da güneydeki kıyısal düzlükleri bölüştüler. İlave olarak, Kaya adındaki 6 kabile güney bölgesini ele geçirerek Yamato adlı Japon devleti ile gevşek bir birlik kurdular. Bu üç krallık birbirleri karşısında avantaja ulaşmak amacıyla yarımadada Çin'e imkânlar oluşturmak pahasına Çin'le yakın bağlar kurdular.


668
Birlekendi sınırları içerisine çekmeye çalışınca, Silla Krallığı desteğini Paekche ve Koguryo krallıları lehine kullandı ve üç devlet Çinlileri yarımadadan dışarı attılar. 668 yılında Silla Krallığı altında birleşen Kore, tek ulus haline geldi ve böylelikle kendi kültürünü ve dilini oluşturdu. Çin'den ise Siyaset Enstitülerini ödünç aldı. Sanat ve bilim büyük gelişme kaydetti, devletin dini ise Budizm oldu.

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz