Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Jang Yeong-sil / 장영실 (Astronom)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Jang Yeong-sil / 장영실 (Astronom)'' Bir Cuma 5 Haz. - 18:15:19

_YuRi_


Administratör
Administratör


Köle olarak doğdu. Jang ailesine mensuptur. Jang ailesi Çin kökenli bir aileydi. Joseon Hanedanlığı sırasında uygulanan sınıf farkının ortadan kaldırılması politikası gereği ulusal hizmette bulunmak amacıyla saraya girmeyi başarmış ve bu dönemde de astronomluk yapmıştır.

Jang Yeong-sil'in Önemli Buluşları

Yağışölçer
Joseon Hanedanlığı sırasında kuraklık, hem devlet hem de halk için büyük bir sorun olmuştu. Yağmurun yağma vakitleri ve ne miktarda yağamış olduğunu saptamak amacıyla Jang, yağışölçeri icat etmiştir. Günümüzde plüvyometre adını verdiğimiz araç yağış miktarını saptamaya yaramaktadır.

Şamandra
Çiftçilerin tarım topraklarını sulamada güçlük çektiğini gören büyük kral
tüm bilim adamlarını yanına toplar ve onlara çiftçilerin işini kolaylaştıracak bir buluş yapmasını ister. Jang bu amaçla şamandrayı icat eder. Buna Supyo (수표) ismi verilir. Şamandıra, genellikle suyun kaldırma kuvveti ve üzerinde yüzerlik yeteneği olan bir cismin kullanılması prensibine dayanır. Kaynaktan gelen suyu durdurma ve harekete geçirme düzeneğidir.

Su Saati
Araplar'da ve Çinliler'de saatin ilk örnekleri görülmeye başlanmış olsa da bu tarihlerde Jang ve bir arkadaşı oturup birlikte su saatini icat etmişlerdir. Günümüze kadar gelememiş olmasının temel nedeni genel olarak su saatlerinin sorunlu olmasıdır. Jang ve arkadaşının yaptığı su saati, Çinlilerin yaptığının bir benzeri sayılırdı.

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz