Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Ban Ki Moon / 반기문 (BM Genel Sekreteri)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

_YuRi_


Administratör
Administratör
Ban Ki-moon (d. 13 Haziran 1944 Eumseong, Kore).Güney Kore'li politikacı ve 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Birleşmiş Milletler Genel Sekreteridir.

1944 doğumlu Ban Ki-moon, 1960 yılında Amerikan Kızılhaç'ının düzenlediği bir kompozisyon yarışmasını kazanması sonucunda Başkan John F. Kennedy ile tanışmıştır. Ki-moon 1970 yılında Seul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu, Harvard Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi okudu.

Ocak 2004 - Aralık 2006 tarihleri arasında Güney Kore hükümetinde Dışişler ve Ticaret bakanı olarak görev yaptı. 1 Ocak 2007 tarihinde de Kofi Annan'dan BM Genel Sekreterliği görevini devraldı.

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör
Ban Ki Moon, göreve ilk gelişinden sonraki basın toplantısında
Güney Kore'nin eski dışişleri bakanı Ban Ki Moon, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri olarak göreve başladı. Ban Ki-Moon, böylece örgütün sekizinci Genel Sekreteri oldu.

Güney Kore eski Dışişleri Bakanı Ban Ki Moon 10 yıldır BM Genel Sekreteri olan Kofi Annan’dan görevi resmen yılın ilk gününde teslim aldı. Ban, konuyla ilgili yazılı olarak yaptığı açıklamada amacının, "köprüler kurmak ve uyumlu ilişkiler sağlamak" olduğununun altını çizdi.

Birçok siyasi gözlemci tam da Ban Ki-Moon’un mesajında ifade ettiği gibi uzlaşmacı kişiliğinin kendisini Genel Sekreterlik görevine taşıdığı görüşünü paylaşıyor. Ancak yine birçok siyasi gözlemci Washington’a yakınlığından dolayı ismi parlayan Ban’ın karizmatik kişiliğinin olmadığını belirtiyor ve bunun Birleşmiş Milletler için olumsuz bir durum olduğunu ifade ediyor.

Ban Ki Moon, BM’in sekizinci genel sekreteri olarak 35 yılı aşkın zamandır örgütün başına geçen ilk Asyalı oldu.
Ban, görevine hem dünyada devam eden bir dizi krizle hem de Birleşmiş Milletler'de yapılması gereken reformların gölgesinde başlıyor. Bunun için örgütte öncellikle çalışma kadrosunu belirleyen Ban, yardımcısı olarak Hindistan'ın eski BM Daimi Temsilcisi Vijay Nambiar'ı atadı. Gözlemciler, Ban’ın Nambiar’ı uzun zamandır tanıdığını belirtirlerken, Nambiar’ın aynı zamanda eski Genel Sekreter Kofi Annan'ın da özel danışmanlığını yaptığını hatırlatıyorlar.

Ban, halkla ve basınla arasındaki en önemli köprüyü kuracak olan BM sözcüsü görevine ise Haitili, ödüllü gazeteci Michelle Montas'ı getirdi.

Siyasi gözlemciler yeni Genel Sekreter’i bekleyen en zorlu işlerin başında Darfur sorunu olduğunu belirtiyorlar.

Ban’ın Sudan hükümetini, Birleşmiş Milletler'le Afrika Birliği askerlerinden oluşacak bir barış gücünün sorunlu Darfur bölgesine konuşlandırılması için ikna etmesi gerekiyor.

Ayrıca BM reformları da Ban’ın bekleyen en zorlu işler listesinin başında. Amerika, Birleşmiş Milletler'in örgüt yapısında daha köklü reform yapılmasını talep ediyor. Ban’ın adaylığına güçlü destek veren Washington yönetimi, bu konuda yeni Genel Sekreter'in beklentileri yerine getirmesini edecek. Nitekim Beyaz Saray sözcüsü Ban’ın göreve başlamasıyla ilgili mesajında, "Amerika, Ban Ki Moon'un liderliğinde, başlatılan reformların devam etmesini ve daha ileri gitmesini görmek istemektedir" dedi.

Reformlar çerçevesinde Ban'ı bekleyen bir diğer iç sorun da 15 üyeli Güvenlik Konseyi'nin üye sayısının arttırılıp arttırılmaması. Amerika’nın ve diğer daimi üyelerin sıcak bakmadığı bu durum, 192 üyeli BM’lerin etkinliğinin arttırılaması için en önemli adımlardan biri olarak görülüyor.

Ban'ın Güney Koreli olmasında dolayı kendisinden başta Washington yönetimi olmak üzere, diğer ülkelerin de beklediği nükleer denemelerde bulunan Kuzey Kore ile krizin çözümünde ilerleme sağlaması. Kısacası BM yeni Genel Sekreteri yılın ilk gününde bu zor gündem maddeleriyle beş senelik görevine başlamış oldu.

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör


Kullanıcı profilini gör

Sponsored content


Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz