Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Kim Jwa-Jin / 김좌진 (General)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Kim Jwa-Jin / 김좌진 (General)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:17:05

_YuRi_


Administratör
Administratör


16 Aralık 1889 – 24 Ocak 1930 Kendisine Koreli Makhno (ukraynalı devrimci) da denilmektedir. Takma adı Baekyadır. Kore Anarşi Harekatında ve Kore Milliyetçiliğinin gelişiminde önemli rol oynamıştır.
18 yaşındayken 50 köle ailesini azat edip ve köleliğin sona erdiğini ilan etmiştir.Bu modern Korede kölelerin ilk serbest bırakılmasıdır.

Kim Jwa-Jin genç yaşlarda Japon emperyalistlerle savaşmıştır. 1919 da Kuzey Askeri Yönetim Ordusu kurmuştur. 21 Ekim 1920 tarihinde, ordusundaki askerleri yaralayıp öldüren japon askerleri tuzağa düşürmüştür.

38 yaşında yönetim kurulu başkanı olduktan sonra Shinmin eyaletinin Manchuria şehrinde bağımsızlık gruplarını birleştirmeye çalışmıştır. Anarşist ve ulusalcı gruplar Japon Manchuria şehrinde isyan çıkardıklarında onlara karşı ordunun başında Kim Jwa-Jin bulunuyordu. İsyancı grupları bastırmayı başarmıştır. Kim Jwa Jin’in başarısı efsanevi olarak nitelendiriliyor.

1930 yılında Shinmindeki Kore Federasyonunun yapmış olduğu el değirmenini tamir ederken öldürülmüştür. Katili hiçbir zaman bulunamamış ama suikastı düzenletenler yakalanmıştır.

Kore bağımzlık harekatının lideri olarak Kuzey ve Güney Korede anılmaktadır. 1991de Hongseong kasabası O’nun doğum yerini restore ettirmiştir. Ekim ayında onuruna festival düzenlenmektedir. Bugün Koredeki okullarda kendisinden bahsedilmektedir ve Türkiyenin de Kore ile birlikte savaştığı savaşta general olduğu bilinmektedir. Kendisi Song Il Gook'un annesinin dedesidir.


Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz