Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Prens Biryu / 비류 (Jumong'un Oğlu)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Prens Biryu / 비류 (Jumong'un Oğlu)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:15:01

_YuRi_


Administratör
Administratör
Jumong’un ikinci eşi olan So Seo No’dan doğan ilk oğludur. Kral Onjo’nun abisidir. Geleneksel Baekje’nin kurucusu olarak kabul edilmektedir.Baekje üç krallık döneminde Goguryeo, Silla ve de Baekje olarak üçe ayrılmış olan bölgelerden biriydi. Efsanelere bakıldığında da Biryu kendisini Baekje’nin kurucusu olarak tanımlamaktaydı. Biryu’nun tam olarak hangi tarihte doğduğu, ne kadar yaşadığı malesef bilinememektedirBAEKJE'NİN ORTAYA ÇIKIŞ HİKAYESİ:


Kore tarihi üzerine derlenmiş olan Samguk Sagi Baekje’nin doğuş hikayesinin ik farklı efsaneye dayandırır. Bu iki efsaneden birinde Baekje’nin kurucusu olarak Jumong’un ikinci oğlu Onjo, diğerinde ise ilk oğlu olan Biryu olduğuna inanılmaktadır.Bununla beraber efsanenin Biryu’nun soyundan gelen insanların Biryu’nun etkisini hala devam ettirebilmesi için canlı tuttukları da düşünülmetkteydi.Samguk Sagi derlenen kaynak.

Biryu ve Onjo Kuzey’de bulunan üç krallıktan biri olan Goguryeo’nun kurucusu sayulan Jumong’un iki oğluydular.Biryu Jumong'dan sonra tahata çıkıabilecek olan en uygun varis olarak kabul edilmekteydi.Ancak Jumong’un ilk eşi ve bu evliliğinden doğan oğlu Yuri tahtın kendi hakları olduğunu söylemişler ve tahtın yeni halefi olmuşlardır. Böylece Biryu ve Onjo Goguryeo’dan ayrılmıştır.

Samguk Sagi’de yapılan diğer bir açıklamaya göreye Biryu günümüzde İncheon olarak kabul eden bölge olan Michuhol’e , Onjo’da Hanam’a yerleşmiştir.Ancak bulunduğu bölgede istenmeyen Biryu halkını toplayarak kardeşi Onjo’nun yanına gitmiştir.Onjo’dan Shipje’nin kralı olmayı talep etmiştir.Ancak Onjo kardeşinin bu isteğini reddetmiştir.Biryu da durum böyle olunca Hanam’a karşı savaş ilan etmiş ve saldırıya geçmiştir.Ancak istediği yerleri elegeçirmekte başarısız olan Biryu bu başarıslığın ardından intihar etmiştir.Sonra Beakje’deki iki grup birleşmiştir.

Biryu ismni bir nehir ve Goguryeo’da kaybolmuş olan bir bölge ile paylaşmaktadır.Aynı zamanda Beakje’nin 11. Kralı Biryu ve 20. Kralı Biyu’da ismini bu tarihi kişilikten almaktadır.

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz