Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Yi I / 이이 (Bilgin, Filozof)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Yi I / 이이 (Bilgin, Filozof)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:13:21

_YuRi_


Administratör
Administratör
Yi I (26 Aralık 1536-1584 ) Joseon hanedanının iki en ünlü Koreli Konfüçyüsçü bilgininin biridir.Diğeri yaşlı çağdaşı Yi Hwang (Toegye)du.Yi I takma ad olarak Yulgok kullanmıştır.Annesi hünerli bir sanatçı ve kaligrafistindi.

Yi I 26 Aralık 1536 da Bukpyeong ın Gangwon vilayetinde doğdu.O dahi bir çocuktu 3 yaşında çin alfabesini bilyor ve 7. yaş günün kutlamadan önce Klasik Çin şiirleri düzenliyodu.7 Yaşına geldiğinda ise Konfüçüs Klasiklerini bitirmiş 13 yaşında Kamu Hizmeti sınvının kazanmıştı.

29 yaşında çok daha yüksek bir kamu hizmeti sınavını geçti.Sınavı geçmesini sağlayan Cheondochaek adlı tezi edebi bir şaheser olarak kabul edilir.Eser Yi I nın Tarihi,Konfüçüsçü Filozofluk ile politika ve Taoculuk daki derin bilgisin bir göstergesidir.

34 yaşında yazdığı "Dongho Mundap" adlı 11 makallelik tezi sadık , aydınlık ,sağlam ve dürüst bir yönetimi aydınlatmaya adadı

Annesinin ölümünden sonra 36 yaşında kendini Elmas Dağında toplumdan soyutladı bunu neden yaptığı bilinmiyor ama burda budizim hakında derin bilgiler edinmiştir.

Tekrar topluma döndüğünde 1576 yazmış olduğu "The Essentials of Confucianism" çok değerli bir kitaptır ve iyi bir konfüçüsçü yaşam için örnekler verir.

Yi I 1584 yılında öldüğünde Yulgok Jeonjip ("The Complete Works of Yulgok") eserleri toplanıp cildlendi.

İsmi Seoul de bir caddeye verilmiş ayrıca resmi 5000 won değerindeki banknotun üstüne basılmıştır.İsmi onurlandırılmak için Tekvandoda bir desene de ismi verilmiştir.

Onun Josen hanedanlığının ulusal güvenliği ile ilgili ön görüsü çok iyi bilinir Japon saldırısına karşın 100.000 adamlık bir birlik hazırlanmasının önermiş döneminde bu tasarıyı sunduğunda merkezi hükümet tarafından geri çevrilmişsine karşın ölümünden sonra endişesi gerçekleşmiş Hideyoshi Toyotomi'nin Japon kuvvetlerinin, 1592'de Kore'yi istila etmişti bunun üzerine Güney Koreli askeriye için yeni olmuş bir yenileştirme projesi olan "Yulgok projesi" oluşturulmuştur.
Yi I Kore tarihinde çok ünlü bir bilgin filozof ve Konfüçüsçü düşünürdür.

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: ''Yi I / 이이 (Bilgin, Filozof)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:13:42

_YuRi_


Administratör
Administratör


Kullanıcı profilini gör

3 Geri: ''Yi I / 이이 (Bilgin, Filozof)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:13:55

_YuRi_


Administratör
Administratör
Kullanıcı profilini gör

Sponsored content


Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz