Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Jeong Mongju / 정몽주 (Filozof , Bilgin)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

_YuRi_


Administratör
AdministratörJeong Mongju (1337–1392), çoğu zaman Po Eun takma adını kullanırdı.Goryeo dönemi Konfiçüsçü bilgin , bilim adamı filozof ve düşünürdür.

Yeongcheon da Yeongil Jeong ailesini bir mensubu olarak doğdu.23 yaşında, (Gwageo) üç farklı kamu hizmeti edebiyat sınavlana girdi ve üçünüde en yüksek derece ile kazandı.1367 yılında sırasıysa Neo-Konfiçüsçü eğitmen Gukjagam ve "Seonggyungwan," olarak adları ile bilinmekle beraber Kral U 'unda sadık bir hizmetkarıydı.Kral onun geniş bilgisi ve iyi kararlarına büyük güven duyuyor ve sadık bir memur olarak görüyordu böylece çeşitli ulusal projeleri ve katıldığı bilimsel çalışmaları kendisine Goryeo sarayında büyük saygı kazandırdı.İnsan ilişkileri hakkında bilgisi kral için bir diplomat olarak Çin ve Japonyayı ziyaret etmesini sağladı.1385 yılında Çin Ming hanedanı ile barışı korumak için Japonlara korsanları denetim altına alıcakları ile ilgili güvence verdi.Aynı zamanda kendini Konfüçyüsçülük ve teoriler adamış bir enstütü kurdu.

Jeong 1392 yılında Gaeseongdaki Sonjukkyo Köprüsü de on beş erkek tarafından siyası rakipi Yi Seonggye(Kral Taejo Joseon yandaşı) tarafından düzenlenen olayda öldürüldü.Şimdi Kuzey Korede bulunan köprü, bu ülkede ulusal bir anıt haline geldi.Köprüdeki kahverengi bir taşın üstünde Jeong'un kanlekesi olduğu söylenir ne zaman yağmur yağsa taştaki kırmızılık daha da belirginleşir.

Jeong ölümü ile Goryeo hanedanını en büyük yandaşı gitmiş oldu ve bu hanedan sona erdi yerine Josen hanedanı hükmetmeye başladı.Jeong asil ölüm kralı, ve onun sadık yandaşları daha sonra da Joseon hükümdarlar tarafından saygı gördü.1517 yılında, ölümünden 125 yıl sonra, Ulusal Akademisi Yi I (Yulgok) ve Yi Hwang (Toegye) gibi diğer Kore bilginlerini de etkiledi.

ITF Taekwon-do da bir 11. desene Po Eun ismi verildi.Bu desen kara kuşak 1. seviyesinde test müfredatın bir parçası olarak gerçekleştirilir.

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör

Bu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.


Öldürüldüğü köprü


Bu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör


Kullanıcı profilini gör

Sponsored content


Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz