Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Veliaht Prens Eui Min / 의민태자 (Son Veliaht)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

_YuRi_


Administratör
Administratör
Veliaht Prens Euimin (20 Ekim 1897 - 1 Mayıs 1970), yirmi sekizinci sarayın başı ve son veliaht prens olarak Kore'de doğdu.

20 Ekim 1897'de Seoul'deki Deoksu Sarayı'nda Gojong'un yedinci oğlu -Gwangmu İmparatoru ve onun ikinci eşi- Prenses Sunheon olarak dünyaya geldi. Ayrıca İmparator Sunjong'un ve Prens Ui'nin üvey kardeşiydi. 1900 yılında Prens Yeong ünvanına sahipken, 1907'de Prens Ui'nin varlığına rağmen Veliaht Prens oldu. Prens Ui'nin nüfuzu annesi ve Leydi Jang yüzünden tahta sahip olmak için güçlü değildi.

Aralık 1907'de eğitim görme bahanesiyle Japonya'ya kaçtı ve Prens Nashimoto Morimasa'nın en büyük kızı Prenses Nashimotonomiya Masako (4 Kasım 1901 - 30 Nisan 1989) ile 28 Nisan 1920 tarihinde Tokyo'da evlendi. 1910'da İmparator Sunjong, Japonya'nın baskısıyla tahttan çekildi ve Kore Kral Hazretleri Veliaht Prens Lee ünvanını aldı. 24 Nisan 1926'da İmparator Sunjong'un ölümünün ardından Kral Yi oldu (Japonya-Kore İlhak Antlaşması gereğince rütbesi indirildi).

Prens Yi Eu (Japonya'da Prens Ri Gin olarak bilinir), Japon Ordusu'nun 59. alayın 4. depo bölümünün 51. tümeninde komutan olarak hizmet etti. Bunun yanısıra Kraliyet Ordusu Hava Kuvvetleri'nde 1. hava kuvvetlerinin generali olarak hizmet etti. Üstelik Askeri Personel Koleji'nde eğitmen olarak da hizmet verdi. Askeri Genel Eğitim Teftiş kuruluna bağlandı ve savaş zamanı boyunca Yüksek Askeri Şura üyeliğine terfi etti.

1945'te Kore, Japonya'dan bağımsızlığını kazandığında Başkan Syngman Rhee'den kendisinin ve ailesinin geri dönmesi için izin istemiş olsa da başkan kabul etmedi. 1960'ta Kore Büyükelçiliği'nde bir mevkide yer almayı teklif etti ancak sağlık sorunları yüzünden St. James Mahkemesi'nin kararıyla reddedildi. 1963 yılının kasım ayında dönemin başkanı Park Chung-hee'nin isteği üzerine kendisi ve eşiyle beraber Veliaht Prenses Bangja 56 yıl sonra Kore'ye döndü. Beyninde kan pıhtılaşmasının olması bilincini kapatmıştı ve Seul Sungmo Hastanesi'nde yatağa bağımlı olarak tedavi edildi.

Kendisi daha sonra kraliyetin önceki ikamet yeri olan Seoul'deki Changdeokgung Sarayı'nın Nakseon Salonu'nda, Bangja ve kız kardeşi Prenses Deokhye ile yaşadı. Ülkesine döneli yedi yıl olmuştu ve 1 Mayıs 1970'te vefat etti. Seul yakınlarında bulunan Namyangju / Hongyureung'a defnedildi ve ölümünden sonra Kore'nin Veliaht Prensi Eumin olarak bilindi.

Çocukları:
Yi Jin (Korece: 이진; Hanja: 李晋; RR: I Jin) (Doğum: 18 August 1921 – Ölüm: 11 May 1922), Prens Eun ve eşi Prenses Bangja'nın en büyük oğludur. Ailesiyle Kore'yi ziyaret ederken zehirlenmiştir. Cenaze töreni 17 Mayıs 1922'de yapılmış ve Kore'de defnedilmiştir.
Yi Gu (Hangul: 이구; Hanja: 李玖; RR: I Gu) (Doğum: 29 December 1931 – Ölüm: 16 July 2005), Prens Eun ve eşi Prenses Bangja'nın ikinci oğludur. Prens Gu, babasının ölümü üzerine Kore İmparatorluğu'nun 29. lideri olmuştur.

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz