Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Yi Sun Shin / 이순신 (Amiral)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Yi Sun Shin / 이순신 (Amiral)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:05:28

_YuRi_


Administratör
Administratör
Lee Sun-Shin Olarak'ta bilinir. Kore'yi Japon İşgaline karşı korumuş Korenin en büyük ulusal Kahramanı (28 Nisan 1545 – 16 Aralık 1598)
1545: Yi ,28 Nisan sabahı Konch'on-dong (Inhyon-dong), Seoul’da doğdu.
1552: Ailenin kır evine Ansan’a gitti .
1564: Pang Chin’in kızı ile evlendi.
1566: Okçuluk,at binme, silahşörlük gibi askeri derslere çalışmaya başladı.
1567: İlk oğlu olan Hoe doğdu.
1571: İkinci oğlu olan Yol doğdu.
1572: Askeri antremanda attan düştü. Sol ayağı kırıldı, ama sağ ayağı üzerinde kalkıp,sol ayağına bandaj yapıldı.
1576 (or 1577?): İkinci ayda Askeri Servis Sınavını geçti
1577: Üçüncü oğlu olan Myon doğdu.
1579: Ch'ung-Ch'ong’nin ordu komutanlığına atandı.
1580: Palp'o, Cholla’nın savaş gemisi komutanlığını atandı .
1582: Yi’ye Askeri Eğitim Komutanı ünvanı verildi.
1583: Hangyong Ordu Komutanlığına atandı.sonra Konwon kalesinin komutanı oldu. Aynı yılın sonunda babası vefat etti.
1586: Üç yıllık yas süresi sonunda ,Yi atlıların şefliğine atandı.16 gün sonra Chosan hükümdarlığının Garnizon kaptanı oldu.
1587: Mançurya ordusu saldırısı süresince, Yi karşı taaruza geçti ve bacağından yaralandı.Savaştan kısa bir süre sonra , Yi’nin hareket ve başarılarını kıskanan Hamgyong ordusunun komutanı Yi Il tarafından yakalandı. Yi Sun Shin işkence altında bile sözünden dönmeyi reddetti .Kral ,Yi’yi mahkum olarak yaşamasının yerine asker olarak savaşmasına izin verdi,daha sonra da affedildi.
1588: Eve döndü.
1589: Yi Kwang ‘in kurmay subayı olarak atandı. Sonra Yi ,Kralın koruması ve habercisi olarak Seul’deki bir pozisyona yükseltildi. Yi daha sonra Chong'up ve T'aein’nin adliye yüksek memurluğuna transfer edildi..
1590: Kosa-ri’de sınır konutanlığına atandı,ama saraydaki komplodan dolayı, Yi ,Chong'up’deki pozisyonunda kalmaya devam etti. Daha sonra Manp'o’nun koutanlığına atandı, ama yine ona karşı olan bir komplodan dolayı bu pozisyonda kalmak için kendini korudu.
1591: Yi Chindo’nun adliye yüksek memurluğuna atandı, ama sonra Karip'o’nun(Wando adası) komutanlığına transfer edildi.Ama tekrardan yeni bir atamayla Cholla ‘nın komutanlığına getirildi.
1592: Japon kuvvetleri Toyotomi Hideyoshi komutasında Kore’yi istila ettiler. Yi ,güney deniz kuvvetleri komutanlarını bir araya getirmeye çalıştı ve bu nedenle Kyongsang Sağ Deniz Kuvvetleri Komutanı Won Kyun ile sorunlar yaşamaya başladı. Yi, Won'nun kuvvetlerini neredeyse mahvolmuş bir şekilde buldu ama Japon istilasına karşı onun birleşmiş kuvvetleriyle Amiral’i beraberinde getirdi. Yi Won'nun kıskanmasını tetikleyen birçok deniz başarısı kazandı. Yi bu yılda Japon kuvvetlerine karşı birçok başarılı saldırıya önderlik yaptı.
1593: Yine denizde Ungp'o daki olmak üzere birçok başarılı saldırıya önderlik yaptı. kuvvetlerini Hansando’ya götürdü ve sonra üç ilin en yüksek deniz komutanlığına atandı.
1594: Yi yılın başlarında annesini ziyarete gitti .annesi “deniz kampına çok çabuk git ve ulusal onurumuzu koru” diyerek oğlunu savaşa gönderdi. İki ay sonra Çinli elçi Ming , barış imzalamak için Japon kampına gitti, ama Yi bunu reddetti.Aynı yıl tifo nedeniyle yatağa düştü, ama on iki günde ayağa kalktı . hastalık bütün deniz kampına yayıldı.Çoğu denizci ve asker öldü.dokuz ay boyunca, Yi, kuvvetlerinin Changmun-p'o daki başarısına liderlik etti.
1595: Japon ajanlar Yi Sun Shin’i atlatmak için plan yaptılar. O,yerel ordu komutanlarına ,Japon komutanlarının ne zaman hangi gemiyle yola çıkacaklarını bildiğine ikna etti.
1597: Yi kendini zor bir durumda yakalanmış olarak buldu.Geri dönen Japon ajanların yakalamak için denize çıkması önerildi. Yi bunun tuzak olduğunu biliyordu, ama bundan asillere bahsetmedi,çünkü onları kızdırmak istemiyordu aynı zamanda , Won Kyun Yi’nin karakterinin batırmaya çalışan yanlış bir mesaj aldı. Onun sadakatsizliği ile ilgili şüpheleri vardı. Yi dönen Japon komutanlarını yakalamakta başarısız oldu, ve Kral tarafından bulunduğu konumdan alındı ve komutanlık Won Kyun’ a devredildi. Yi Seul’e hücreye mahkum olarak gönderildi.İnsanlar onun gözaltında tutulmasını protesto etmek için sokaklara doluştu.Yi serbest bırakıldı ve asker olarak göreve başladı.Kısa bir süre sonra annesi vefat etti. Meanwhile, Won Kyun yenildi ve kuvvetlerinin çoğu bozguna uğradı, ve başı kesildi. Yi, tekrar Üç ilin Yüksek Deniz Komutanlığına getirildi Yi Uldolmok (Myongnyand)’daki başarıda alayına komutanlık yaptı. Aynı yıl Asan’da Japonlarla dövüşürken öldürülen üçüncü oğlu olan Myon dünyaya geldi.
1598: Yi, deniz kumanda merkezini Kogum-do’ya taşıdı, ve o yıl birleşmiş deniz kuvvetleri ile Chen Lien komutanlığındaki Ming (Çin) kuvvetlerini düzenledi. Onbirinci ayın ondokuzunda [November 19, 1598], Yi ,Japon kuvvetlerine karşı son çatışmayı yürütürken öldürüldü.

Kullanıcı profilini gör

2 Geri: ''Yi Sun Shin / 이순신 (Amiral)'' Bir Perş. 4 Haz. - 20:05:50

_YuRi_


Administratör
Administratör
Bazı kaynaklarda Yi Sun-Shin olarak da geçiyor...Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz