Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Lee Je Ma / 이제마 (Doktor)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Lee Je Ma / 이제마 (Doktor)'' Bir Perş. 4 Haz. - 19:56:20

_YuRi_


Administratör
Administratör


Lee Je Ma, 1837-1900 yılları arasında, Yi(Chosun) Hanedanlığı Dönemin’de yaşamış bir doktordur.

Lee Je Ma, geleneksel Kore ilacının bir özelliği olan Sasang Yapısal Tıbbı (Sasang Constitutional Medicine) ’nın kurucusudur.

Lee Je Ma’nın Sasang Yapısal Tıbbı dört tip insana göre sınıflandırılmıştır; Tae Yang, Tae Eum, So Yang, So Eum. Sınıflandırma, kişinin fiziksel özelliklerine, kilinik özellikleri, organların güçlü veya zayıf oluşuna, yüzün görünümü, ilaca yatkınlık durumuna vb. durumlara göre yapılır.

Lee Je Ma, Sasang Yapısal Tıbbı’nın içeriğini “Dong Ui Su Se Bo Won” adlı kitabında da anlatmıştır.

Doktor Lee Je Ma, oluşturduğu klinik sistemlerle geleneksel Kore tıbbına katkıda bulunmuş önemli bir kişidir.

Sasang Yapısal Tıbbının Esasları

Vücut tipine göre, metabolik ve yapısal benzerliklere göre insanlar sınıflandırılmıştır. (Lee Je Ma’nın dört insan tipi). Lee Je Ma, çeşitli hastalıkların sınıflandırdığı insan tiplerinde dağılımları üzerine araştırmalar yapmıştır.

Sasang Tıbbında vücut tipleri, böbrek, akciğer, pankreas, karaciğerin durumuna göre ayrılır. Lee Je Ma’nın dört vücut tipi, bu dört büyük organ arasındaki dengesizliğin dört bileşimi sonucu bulunmuştur

Sasang Tıbbı’nda dört farklı vücut tipinin çeşitli koşullarda davranışlarını incelemek üzere Çin’e ait bazı otları kullanılmıştır.

Lee Je Ma’nın sınıflandırdığı insan tipleri:

1. Tae-Yang-InFiziksel Özellikleri:

Ense boynun ve başın arkasından çıkık, çene kısa, gözler küçük. Genellikle boy uzun, ama vücudun aşağı kısmı ince.

Kişilik Özellikleri:

Akıllı, kararlı, ilerici, gururlu, yaratıcı, inatçı. Herkese kusur bulur. İcat etmeye ve strateji kurmaya yatkın. Müziği sever. Belirtilen bu yetenekleri yoksa faydasız bir kişilik olacaktır. Bağımsız olmayı tercih eder. Kayıtsız ve isyankardır. Bu tip erkekler ailelerine saygı duyar ama ailesi ile pek ilgilenmez. Bu tip bayanlar ise aksine ailelerini korur. Ağır ev işlerini pek yapamaz. (Daha çok sağlık açısından.)

Organ Yapıları

Bu kişi tipinin büyük akciğerleri ve küçük karaciğerine sahip olması muhtemeldir. Ayrıca Taeyang tipleri, büyük bir kalın-bağırsağı ve küçük bir safra kesesi vardır.

2. Tae-Eum-InFiziksel Özellikleri:

Yüz şekli ovaldır. Gözler, burun ve ağız genellikle yayvandır. Kaslar büyük ölçüde gelişmiştir.

Kişilik Özellikleri:

Tae-Eum-In tipleri anlayışlı, erdemlidirler. Bir işe başladıklarında asla yarım bırakmazlar. İstisnalar dışında işin sonuna dek giderler. Ailelerine ve işlerine sadık olurlar. Kendilerine ve ailelerine bu kadar ilgili olmalarına rağmen diğer insanlara karşı ilgisizdirler. Bu bakımdan bencil oldukarı söylenebilir. Kendilerine çok güvenirler. İş adamı veya politikacı oalbilirler.

Organ Yapıları

Büyük bir karaciğer ve küçük akciğerlere sahiptirler. Karaciğer güçlüdür. Akciğerler, kalp, bağırsaklar ve deri zayıftır ve çok fazla terlerler. Kışın elleri ve ayakları çatlar.

3. So-Yang-InFiziksel Özellikleri:


Pozitif bir ifadeleri vardır. Ağız fazla büyük değildir ve dudaklar incedir. Gözler çok keskindir. Bacaklar incedir. Neşeli bakarlar.

Kişilik Özellikleri:

Nazik, şakacı, dürüst ve cömettirler. Çabuk karar verirler. Çok fazla hata yaparlar. Panik yaparlar, çabuk öfkelenirler, plansız hareket ederler. İnsan ilişkileri kötü değildir.

Organ Yapıları:

Dalak büyük, böbrekler küçük ve zayıftır. Hazımsızlık problemi yaşarlar. Çok fazla terlemezler. Görüşleri güçlüdür.

4. So-Eum-InFiziksel Özellikleri:


So Eum- ın tipleri küçük vucut yapısına sahiptir. Yüzleri zarif ve naziktir. Diğer tiplere göre daha az kasları vardır ancak kalın bir iskelete sahiptirler. Sıcak bakışları vardır.

Kişilik Özellikleri:

Sabit fikirli ve dikkatlidirler. İçedönük tiplerdir. Kıskançtırlar. Öfkelerini kolay kolay göstermezler. Eğitmen, bilgin ve yazar olmaya yatkındırlar.


Organ Yapıları:

Küçük bir dalak ve büyük böbrekleri var, mideleri zayıftır. Gastrit, gastroptosis, hyperacidity, alışılagelmiş karın ağrıları, anoreksi hastalıkları, melankoli, araba tutması ve ishalden çok fazla yakınırlar.

2002 yılında KBS kanalında Koreli Doktor Lee Je-ma'nın hayatının anlatıldığı 30 bölümlük bir dizi yapılmıştır.En son Wang Jumong Go tarafından Perş. 4 Haz. - 19:57:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi (Sebep : ''Lee Je Ma / 이제마 (Doktor)'')

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Similar topics

-

» Melike Güner Haberleri

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz