Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Veliaht Prens Sohyeon / 소현세자 (Prens)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

_YuRi_


Administratör
AdministratörVeliaht Prens Sohyeon (소현세자, 昭顯世子 1612-1645), Joseon Hanedanlığı Kral'ı Injo'nun ilk oğluydu. Annesi Han boyuna mensup Kraliçe Inryeol'dur.

Sohyeon, 1936'da yapılan bir barış anlaşması ile Shenyang'da alıkoyulmuştur. 1644'te Beijing'e taşınmış ve Johann Adam Schall von Bell ile tanışmıştır. Schall onu Katoliklik'le tanıştırmış ve Sohyeon'un Kral olacağı günü ve Kore'nin katolik bir ulus olmasını dört gözle beklemiştir.

1645'te Veliaht Prens Sohyeon, babası Injo'nun yerine tahta geçmek ve ona Injo'ya yardım etmek üzere Kore'ye yalnız döndü. Veliaht Prens Kral Injo ile zıt düşümeye başladı. Sohyeon Avrupa kültürüne ve Qing Hanedanlığı'na sıcak bakıyordu.

Veliaht Prens Sohyeon, bir gün Kral Injo'nun odasında ölü olarak bulundu ve ölümünün ardından acelece yapılan kısa bir cenaze töreninden sonra gömüldü. Kral Injo, Veliaht Prens Sohyeon'un eşini de idam ettirdi. Sohyeon'un eşi kocasının ölümünün gerçek nedenini araştırmaktaydı. Söylentilere göre Kral Injo, Çin'den getirttiği bir mürekkep levhasıyla (ink slab deniliyor)oğlunu öldürtmüştür. Bu olaydan sonra Sohyeon yerine Hyojong Veliaht Prens olmuştur. Kral Injo'nun 1649'da ölmesinin ardından Hyojong tahtı devraldı ve Joseon Hanedanı'nın 17. Hükümdarı oldu.


Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör
Bir mürekkep levhası (Sadece nasıl olduğu hakkında bilgi vermek iç.in koyulan bir resimdir.)

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz