Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

''Kim Soon-Kwon / 김순권 (Bilim insanı)''

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 ''Kim Soon-Kwon / 김순권 (Bilim insanı)'' Bir Salı 2 Haz. - 21:44:35

_YuRi_


Administratör
Administratör
Kim Soon-Kwon (Bilim insanı)Kim Soon-kwon (김순권), 1945 yılında doğmuş Güney Kore'li mısır uzmanıdır. Kyungpook National University'de çalışan bilim adamı; 1992, 1993 ve 1996 yıllarında Nobel ödülü kazanmıştır.

Kore'de "Dr. Corn" ve afrikada "Green Revolutionary- Yeşil devrimci" olarak bilinen Kim Soon-kwon, Ulsan'da doğmuştur.

Ailesi hayatlarını tarımdan kazanıyordu. Dr. Kim de ailesine yardım ediyordu. Tarım konusundaki bilgisini arttırmak için Ulsan Agrarian Institute'süne gitti. Fakat ailesinin ekonomik durumu, bu eğitim masraflarını kaldıracak durumda değildi. Dr. Kim, bunun yerine Kyungpook National University'nin Faculty of Agriculture and Science of Life bölümünde burs kazandı.

Tarım üzerinde ilgisi olan Kim, mısır konusundaki bilgisini derinleştirmeye karar verdi. University of Hawaii'de açlıktan ölmeyi engelleyecek bir ana faktör bulmak için mısır üzerinde çalışmaya başladı. Kore mısırından 30 kat daha iyi olan Amerikan mısırı ilgisini çekti ve çalışmalarını bu yöne yönlendirdi. Çalışmaları hemen ilgi topladı ve Amerika'daki 50 şirket Dr. Kim'in araştırmalarını merak ettive istedi. Dr. Kim'e kazanacağının 20 kat daha fazlası teklif edildiği halde Hawai'deki doktora derecesiyle Kore'ye döndü.

5 yıllık zaman diliminde, Amerika'nın 55 yılda üretmeyi başardığı hibrit mısırı üretmeyi başardı. Bu başarılı hibrit çalışması Kore'nin tarım politikasını değiştirdi.

Dr. Kim, hayatı boyunca Afrika'da çeşitli çalışmalarda bulundu. Bu çalışmaların birinde 100 yıldır çiftçilerin başına bela olan ve 7 milyar dolarlık kayıba sebeb olan bir zararlı bitkiyi yok etti.

Afrika'da yaptığı hibrit mısır çalışmalarından sonra üretim kaybı 73% 'den %5'e düştü. Bu çalışmaların yıllık 1200 milyon dolarlık bir avantajı olduğu tahmin edilmektedir.

Ayrıca Dr. Kim, doğu Avrupa, Rusya ve İspanya'da da çeşitli çalışmalarda bulunmuştur. Son olarak Kuzey Kore'de açlığı engellemek için çalışmalar yürütmektedir ve buradaki çalışmalardan aldığı ücret 4 kat daha azdır. Kuzey kore ve 3. dünya ülkelerindeki mısır araştırmalarına devam etmektedir.

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör

Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör


Bu resim kucultulmustur. Buraya tiklayarak orjinal boyutuna cevirebilirsiniz.Kullanıcı profilini gör

_YuRi_


Administratör
Administratör


Kullanıcı profilini gör

Sponsored content


Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz